Advertisement

‘Oppenheimer’ Wins 8 Critics Choice Awards, with ‘Beef’ and ‘The Bear’ Leading TV

Oppenheimer may have been unsung for years at the end of his life. But Christopher Nolan’s “Oppenheimer” certainly is not — the latest awards show it dominated was the Critics Choice Awards tonight, winning the most prizes of any film, eight total, including Best Picture. It also won Best Supporting Actor for Robert Downey Jr., Best Ensemble, Best Cinematography, Best Score, Best Editing, Best Visual Effects, and Best Director for Christopher Nolan. Read the full 2024 Critics Choice Awards winners list below.

“Barbie” got a whopping 18 nominations at the awards, which aired January 14 from the Barker Hangar at the Santa Monica Airport, with Chelsea Handler as MC. It came in second in the overall film haul with six wins: Best Song (“I’m Just Ken”), Original Screenplay, Production Design, Costume Design, Best Comedy, and Hair and Makeup.

More from IndieWire

Next up was “The Holdovers” with three awards: Best Supporting Actress Da’Vine Joy Randolph, Best Young Actor Dominic Sessa, and Best Actor Paul Giamatti.

There was no one title to dominate the Critics Choice TV nominations in quite the same way. But the show with the most overall nods was Apple TV+’s “The Morning Show,” with six total. “Succession” followed with five. However, the winners were a bit different.

The two shows that won the most overall Critics Choice Awards were “Beef” and “The Bear” with four each. “Beef” won Best Supporting Actress in a Limited Series for Maria Bello, Best Actress in a Limited Series for Ali Wong, Best Actor in a Comedy Series for Steven Yeun, and Best Limited Series. “The Bear” won Best Supporting Actor in a Comedy Series for Ebon Moss-Bachrach, Best Actress in a Comedy Series for Ayo Edebiri, Best Actor in a Comedy Series for Jeremy Allen White, and Best Comedy Series.

“Succession,” meanwhile, took three prizes: Best Actor in a Drama Series Kieran Culkin, Best Actress in a Drama Series Sarah Snook, and Best Drama Series.

Read the full Critics Choice Awards winners list below, with winners indicated in bold.

TV

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO | Max) — WINNER
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max) — WINNER
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Sarah Snook – Succession (HBO | Max) — WINNER
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+) — WINNER
Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
Matthew Macfadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix) — WINNER
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Bear (FX) — WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
Jeremy Allen White – The Bear (FX) — WINNER
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear (FX) — WINNER
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX) — WINNER
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu) — WINNER
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix) — WINNER
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu) — WINNER
Reality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Steven Yeun – Beef (Netflix) — WINNER

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Carla Gugino – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)
Ali Wong – Beef (Netflix) — WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime) — WINNER
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix) — WINNER
Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Bargain (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Mothers (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Lupin (Netflix) — WINNER
Mask Girl (Netflix)
Moving (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix) — WINNER
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max) — WINNER
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix) — WINNER
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Film

BEST PICTURE

American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer — WINNER
Past Lives
Poor Things
Saltburn

BEST ACTOR

Bradley Cooper – Maestro
Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers — WINNER
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction

BEST ACTRESS

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Greta Lee – Past Lives
Carey Mulligan – Maestro
Margot Robbie – Barbie
Emma Stone – Poor Things — WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR

Sterling K. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer — WINNER
Ryan Gosling – Barbie
Charles Melton – May December
Mark Ruffalo – Poor Things

BEST SUPPORTING ACTRESS

Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Julianne Moore – May December
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers — WINNER

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt – Barbie
Calah Lane – Wonka
Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall
Dominic Sessa – The Holdovers — WINNER
Madeleine Yuna Voyles – The Creator

BEST ACTING ENSEMBLE

Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer — WINNER

BEST DIRECTOR

Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer — WINNER
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Samy Burch – May December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro
Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie — WINNER
David Hemingson – The Holdovers
Celine Song – Past Lives

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Cord Jefferson – American Fiction — WINNER
Tony McNamara – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth & Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST CINEMATOGRAPHY

Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Things
Linus Sandgren – Saltburn
Hoyte van Hoytema – Oppenheimer — WINNER

BEST PRODUCTION DESIGN

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie — WINNER
James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Things
Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid City

BEST EDITING

William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Jennifer Lame – Oppenheimer — WINNER
Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

BEST COSTUME DESIGN

Jacqueline Durran – Barbie — WINNER
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
Holly Waddington – Poor Things
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon

BEST HAIR AND MAKEUP

Barbie — WINNER
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

BEST VISUAL EFFECTS

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer — WINNER
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

BEST COMEDY

American Fiction
Barbie — WINNER
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

BEST ANIMATED FEATURE

The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Spider-Man: Across the Spider-Verse — WINNER
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Anatomy of a Fall — WINNER
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

BEST SONG

“Dance the Night” – Barbie
“I’m Just Ken” – Barbie — WINNER
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This Wish” – Wish
“What Was I Made For” – Barbie

BEST SCORE

Jerskin Fendrix – Poor Things
Michael Giacchino – Society of the Snow
Ludwig Göransson – Oppenheimer — WINNER
Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

Best of IndieWire

Sign up for Indiewire's Newsletter. For the latest news, follow us on Facebook, Twitter, and Instagram.