Advertisement

Gary Oldman, Hannah Waddingham, Bella Ramsey Among Royal Television Society Programme Awards Nominees

This year’s nominees for the Royal Television Society Programme Awards have been revealed, with Gary Oldman, Hannah Waddingham and Bella Ramsey making the cut.

The BBC leads the list with 51 nods across 30 categories, while Disney+ has earned its first nominations for “Extraordinary.” Channel 4 received 17 nominations, including for comedy series “Big Boys.” The leading actor — male category recognized Oldman (“Slow Horses”), Kane Robinson (“Top Boy”) and Timothy Spall (“The Sixth Commandment”), while Jodie Whittaker (“Time”), Tamara Lawrence (“Time”) and Sarah Lancashire (“Happy Valley”) are competing in leading actor — female.

More from Variety

“2023 was an outstanding year for U.K. creativity, and the nominations we have announced today highlight the breadth of genre-defining, exceptional programming that British audiences have enjoyed over the last 12 months,” RTS Programme Awards chair Kenton Allen said in a statement. “Despite the unpredictable times our industry currently faces, we at the RTS welcome the opportunity to come together as a creative community and celebrate the hard work and incredible talent, on and off camera, that makes sensational shows for audiences here and on the global stage.”

The 2024 RTS Programme Awards will take place on March 26 at the JW Marriott Grosvenor House Hotel in London, hosted by comedian Tom Allen.

See the full nominations list below.

Arts

  • “Becoming Frida Kahlo” (Rogan Scotland for BBC)

  • “Fight the Power: How Hip Hop Changed the World” (BBC Studios Specialist Factual Productions for BBC)

  • “Lewis Capaldi: How I’m Feeling Now” (A Netflix Documentary/BMG Presents in association with Quickfire Films/A Pulse Films Production for Netflix)

Breakthrough Award

  • Ashley Thomas – “Great Expectations” (Hardy, Son & Baker, Scott Free Productions, BBC Studios, FX Network for BBC)

  • Hamza Yassin – “Hamza: Strictly Birds of Prey” (Silverback Films for BBC)

  • Lucy Edwards – “Japan – The Way I See It – The Travel Show” (BBC Current Affairs for BBC)

Children’s Programme

  • “A Kind of Spark” (9 Story Media for BBC)

  • “FYI Investigates: Kids Who Vape” (Fresh Start Media for Sky Kids & Sky News)

  • “Tabby McTat” (Magic Light Pictures for BBC)

Comedy Drama

  • “Big Boys” (Roughcut TV for Channel 4)

  • “Juice” (Various Artists Limited for BBC)

  • “There She Goes” (Merman Television for BBC)

Comedy Entertainment

  • “Rob & Romesh Vs.” (CPL Productions for Sky Max)

  • “Taskmaster” (Avalon Television for Channel 4)

  • “The Graham Norton Show” (So Television for BBC)

Comedy Performance – Female

  • Máiréad Tyers – “Extraordinary” (Sid Gentle Films Ltd for Disney+)

  • Gbemisola Ikumelo – “Black Ops” (BBC Studios Comedy Productions and Mondo Deluxe Productions for BBC)

  • Kat Sadler – “Such Brave Girls” (Various Artists Limited for BBC)

Comedy Performance – Male

  • Freddie Meredith – “Such Brave Girls” (Various Artists Limited for BBC)

  • Hammed Animashaun – “Black Ops” (BBC Studios Comedy Productions and Mondo Deluxe Productions for BBC)

  • Jon Pointing – “Big Boys” (Roughcut TV for Channel 4)

Daytime Programme

  • “Good Morning Britain – Matt Hancock Interview” (ITV Studios for ITV1)

  • “Junior Bake Off” (Love Productions for Channel 4)

  • “Scam Interceptors” (BBC Studios Documentary Unit for BBC)

Documentary Series

  • “Evacuation” (Wonderhood Studios for Channel 4)

  • “Kids” (Expectation for Channel 4)

  • “Once Upon a Time in Northern Ireland” (KEO Films & Walk on Air Films for BBC)

Drama Series

  • “Happy Valley” (Lookout Point in co-production with AMC for BBC)

  • “The Gold” (Tannadice Pictures, part of Objective Media Group, for BBC and Paramount)

  • “Top Boy” (Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew and SpringHill Entertainment for Netflix)

Entertainment

  • “Michael McIntyre’s The Wheel” (Hungry McBear for BBC)

  • “Squid Game: The Challenge” (Studio Lambert & The Garden for Netflix)

  • “Strictly Come Dancing” (BBC Studios Entertainment Productions for BBC)

Entertainment Performance

  • Hannah Waddingham – “Eurovision Song Contest 2023” (BBC Studios Entertainment Productions, Windfall Films for BBC)

  • Noel Fielding and Alison Hammond – “The Great British Bake Off “(Love Productions for Channel 4)

  • Rob Beckett and Romesh Ranganathan – “Rob & Romesh Vs.” (CPL Productions for Sky Max)

Formatted Popular Factual

  • “Banged Up” (Shine TV for Channel 4)

  • “Sort Your Life Out” (Optomen for BBC)

  • “The Piano” (Love Productions for Channel 4)

History

  • “Britain’s Human Zoos” (Red Bicycle with Milk & Honey for Channel 4)

  • “The Man Who Played With Fire” (Raw TV for Sky Documentaries)

  • “White Nanny, Black Child” (Doc Hearts/Tigerlily Productions for Channel 5)

Leading Actor – Female

  • Jodie Whittaker – “Time” (BBC Studios Drama Productions for BBC)

  • Sarah Lancashire – “Happy Valley” (Lookout Point in co-production with AMC for BBC)

  • Tamara Lawrance – “Time” (BBC Studios Drama Productions for BBC)

Leading Actor – Male

  • Gary Oldman – “Slow Horses” (See-Saw Films in association with Apple for Apple TV+)

  • Kane Robinson – “Top Boy” (Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew and SpringHill Entertainment for Netflix)

  • Timothy Spall – “The Sixth Commandment” (Wild Mercury Productions and True Vision for BBC)

Limited Series

  • “Best Interests” (AC Chapter One for BBC)

  • “Boiling Point” (Ascendant Fox, Matriarch Productions and It’s All Made Up Productions for BBC)

  • “The Sixth Commandment” (Wild Mercury Productions and True Vision for BBC)

Live Event

  • “Eurovision Song Contest 2023” (BBC Studios Entertainment Productions, Windfall Films for BBC)

  • “The Coronation Concert” (BBC Studios Event Productions for BBC)

  • “The Coronation of TM The King and Queen Camilla” (BBC Studios Event Productions for BBC)

Presenter

  • Chris Packham – “Inside Our Autistic Minds” (BBC Studios Specialist Factual Productions for BBC)

  • Rhod Gilbert – “A Pain in the Neck” (Kailash Films & Llanbobl Vision for Channel 4)

  • Stacey Solomon – “Sort Your Life Out” (Optomen Television for BBC)

Science & The Natural World

  • “Chimp Empire” (Keo Films and Underdog Films for Netflix)

  • “Inside Our Autistic Minds” (BBC Studios Specialist Factual Productions for BBC)

  • “Planet Earth III” (BBC Studios Natural History Unit, BBC America, ZDF, France Televisions and The Open University for BBC)

Scripted Comedy

  • “Black Ops” (BBC Studios Comedy Productions and Mondo Deluxe Productions for BBC)

  • “Extraordinary” (Sid Gentle Films Ltd for Disney+)

  • “Such Brave Girls” (Various Artists Limited for BBC)

Single Documentary

  • “Anorexic” (Proper Content for Channel 5)

  • “Otto Baxter: Not A F***ing Horror Story” (Story Films; Archface Films for Sky Documentaries)

  • “The Price of Truth” (Oxford Film & Television for Channel 4)

Single Drama

  • “Consent” (Firebird Pictures for Channel 4)

  • “Men Up” (Quay Street Productions, Boom for BBC)

  • “Partygate” (Halcyons Heart Films for Channel 4)

Soap and Continuing Drama

  • “Casualty” (BBC Studios Drama Productions for BBC)

  • “EastEnders” (BBC Studios Drama Productions for BBC)

  • “Waterloo Road” (Rope Ladder Fiction, Wall to Wall for BBC)

Sports Presenter, Commentator or Pundit

  • Alex Scott – “FIFA Women’s World Cup” (IMG for BBC)

  • Gabby Logan – “FIFA Women’s World Cup” (IMG for BBC)

  • Nasser Hussain – “The Ashes” (Sky Sports Cricket)

Sports Programme

  • “2023 Rugby World Cup” (ITV Sport for ITV1 & ITV4)

  • “All Ireland Senior Football Championship Final” (BBC Northern Ireland for BBC)

  • “The Ashes” (Sky Sports Cricket)

Supporting Actor – Female

  • Jasmine Jobson – “Top Boy” (Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew and SpringHill Entertainment for Netflix)

  • Ronke Adékoluẹjo – “Rain Dogs” (Sid Gentle Films Ltd for BBC)

  • Bella Ramsey – “Time” (BBC Studios Drama Productions for BBC)

Supporting Actor – Male

  • Araloyin Oshunremi – “Top Boy” (Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew and SpringHill Entertainment for Netflix)

  • Mark Gatiss – “Nolly” (Quay Street Productions for ITVX)

  • Éanna Hardwicke – “The Sixth Commandment” (Wild Mercury Productions and True Vision for BBC)

Writer – Comedy

  • Bridget Christie – “The Change” (Expectation for Channel 4)

  • Jack Rooke – “Big Boys” (Roughcut TV for Channel 4)

  • Joe Tucker, Lloyd Wolf, Gbemisola Ikumelo & Akemnji Ndifornyen – “Black Ops” (BBC Studios Comedy Productions and Mondo Deluxe Productions for BBC)

Writer – Drama

  • Emma Dennis-Edwards – “Consent” (Firebird Pictures for Channel 4)

  • Sally Wainwright – “Happy Valley” (Lookout Point in co-production with AMC for BBC)

  • Sarah Phelps – “The Sixth Commandment” (Wild Mercury Productions and True Vision for BBC)

Best of Variety

Sign up for Variety’s Newsletter. For the latest news, follow us on Facebook, Twitter, and Instagram.