Advertisement

People Are Sharing The Foods They Don't Understand Why People Would Buy, Because They're Waaay Better When Homemade

Redditor u/hurrellster asked, "What are some things that you just don't understand people buying from stores when you can make much more, much better, for far cheaper at home?" As a generally bad (and often lazy) cook, I was pretty curious what little things I could start making in my day-to-day life to bring dinner to a whole new level. So without further ado, here are 15 of the suggestions people shared:

Note: As many redditors have pointed out in the original thread, these examples are not to discredit how useful preprepared foods are to those who are disabled or have a super-packed schedule. There's nothing wrong with buying these from the store — we all do (I say, with a jar of pasta sauce literally sitting on my counter right now). There's no shame in it! Think of these as simply helpful suggestions of foods that — with the right resources and time — people found to be much tastier and more cost-effective for them.

1."Coffee…I want that first thing. I don’t want to put clothes on, drive a few miles, and wait in line just to spend $6 on a simple (or complex) coffee. There’s nothing better than waking up to the smell of coffee that turns itself on 15 minutes before I have to get up."

An X over store-bought coffee
Catherine Falls Commercial / Getty Images

2."I completely understand people buying just about anything rather than making it, especially products like stock, pasta, and bread that are simple to make but take more time than a lot of folks have. Having said that, buying guacamole confounds me, unless you don't have access to avocados, need a ton of guac for a party, or have a good Mexican grocer nearby where you can get quality guac. Making guac at home takes maybe five minutes, and it tastes substantially better than store-bought. Like, I can get really good bread and pasta from the store, but any guac I could buy near me isn't gonna hold a candle to homemade."

Guacamole in a bowl
Ray Kachatorian / Getty Images

3."Salad dressings. So easy and flexible to make with whatever you have on hand, and exponentially more delicious. I would just as soon not have a salad than have one with bottled Italian dressing."

Someone making their own dressing
Freshsplash / Getty Images

4."There's a thing I remember from a while back where an American asked a French person why they didn't respect American food, and they replied, 'You buy croutons.' That always stuck with me."

Homemade croutons
Bhofack2 / Getty Images/iStockphoto

5."Hard-boiled eggs."

Hard-boiled eggs
Photo by Cathy Scola / Getty Images

6."Eh, I understand that many people don't have the desire, time, skills, or confidence to cook from scratch all the time. So while I sometimes do, and find it all way better and cheaper, I can understand why it's not for everyone. I will say, though, that I don't understand pancake mix or bread dough mix. That is literally just flour, sugar, salt, and yeast mixed together, and you still have to add milk or eggs or water. It saves you a couple of minutes of measuring stuff but costs like 10 times more than the individual ingredients. You still have to bake it or cook it, so you don't save time there. Really baffles me!"

Someone making a batter
Sergio Amiti / Getty Images

7."Pasta sauce is something I just make myself. Good canned tomatoes, onion, garlic, and some occasional additions beyond that. Freeze in containers."

Homemade sauce
Christopher Hope-fitch / Getty Images

8."Maybe less for cooking and more for drinking, but simple syrup. A small bottle at the grocery store was almost as expensive per ounce as the rum I was using in my mojitos. It’s literally just water and sugar boiled together in equal parts. Now I make a gallon of it at the beginning of summer and enjoy mojitos with mint from my garden all season."

A bottle of simple syrup
Bhofack2 / Getty Images/iStockphoto

9."'Light' coconut milk. It's usually more expensive than normal coconut milk, and it's generally just coconut milk with added water. Just buy the normal stuff and add water if you want it light. You effectively get twice as much for less."

Coconut milk
Liudmyla Yaremenko / Getty Images/iStockphoto

10."Chicken noodle soup. It's quick and simple, it makes a lot, you can freeze it, and it tastes so much better than canned soup."

A bowl of homemade soup
Rudisill / Getty Images/iStockphoto

11."Caramel corn. The tubs of Topsy's here in Kansas City are something like $15 for a gallon? I can make twice that for about $3...and do, at least twice a year."

Caramel corn
Anthonyrosenberg / Getty Images

12."Taco seasoning. We make our own in a huge batch."

Taco seasoning

13."Iced tea. So simple and easy to make at home."

A glass of iced tea
Glasshouse Images / Getty Images

14."Pesto. Homemade is literally miles better than store-bought, especially when you can customize it however you like and use fresh herbs."

Plates of pesto pasta
Luchezar / Getty Images

15.And finally, "Stock. The stuff from the store is either crazy expensive or flavored water."

Someone making a stock
Gmvozd / Getty Images

Do you have a suggestion we missed? Let us know in the comments below!

Note: Some responses have been edited for length and/or clarity.